Egy norvég tengerkutató zöld, kék és barna sávokkal tarkított színes jéghegyet kapott lencsevégre az Antarktisznál. A színes jéghegyek keletkezésének körülményei még nem teljesen egyértelműek a kutatók számára.
Oyvind Tangennek nagy szerencséje volt, amikor március elején G.O. Sars nevű hajójával az Antarktisz partjainál egy színes jéghegyet pillantott meg. A norvég kutató által lencsevégre kapott különös, lekerekített „márványozott” jéghegyet kereszt irányú színes sávok tagolják: zöld, szürke és barna rétegek váltakoznak a jégben.
„Ritkán, de előfordul, hogy az ember ilyen különös jégheggyel találkozik” – erősíti meg a tényt Hans Oerter glaciológus, a németországi Alfred Wegener Sark- és Jégkutató Intézet munkatársa a Spiegel Onlinenak. Neki magának is hasonló szerencsében volt része, amikor négy évvel ezelőtt az Antarktiszi-félsziget északnyugati csúcsánál megpillantott egy ilyen különös jéghegyet.
A színes jéghegyek keletkezési folyamatáról még nincs teljesen pontos képük a kutatóknak. Az viszont egyértelmű, hogy amennyiben a hó összefagyása során levegő marad a jégben, akkor fehér lesz, viszont ha kiszorul a levegő, akkor már kékes színben pompázik a jég. Ilyen kék jég a víz gyors fagyásával keletkezik, amikor a korábban megfagyott jég felszínének egy része felolvad, majd újrafagy.
Fotó: Hans Oerter 2004 |
Az Antarktiszon viszont más, ennél sokkal bonyolultabb mechanizmus során is keletkezhet kék jég. A jégtakaró alja helyenként a fölötte lévő vastag jégréteg nyomásának hatására szintén megolvadhat, az olvadékvíz az aljzaton a tenger felé áramlik. Viszont azokon a szakaszokon, ahol a nyomás csökken, a víz újrafagy, és kék jég formájában alulról hizlalja a jégtakarót.
Nem csak kék, de zöld, barna vagy szürke foltok, sávok is találhatók a jéghegyekben. Ezek kialakulása a különböző zárványoknak, szennyező anyagoknak tulajdonítható. A zöld szín például többek között az algáknak köszönhető, de más zárványok is segíthetik a kialakulását. A különböző színek pontos eredetének feltárásához még számos mintavételre és elemzésre van szükség, de addig is gyönyörködhetünk a színpompás jelenségekben.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.