A tüdő páros szerv, együttesen tompított kúphoz, külön-külön félkúphoz hasonló. Állománya szivacsszerű, lágy, párna tapintású. Egy-egy tüdő kb. 500–700 g-ot nyom, a jobb valamivel nagyobb, mint a bal. A jobb tüdő három, míg a bal két lebenyből áll, hogy elég hely maradjon a szívnek. A tüdő a mellüregben a szív és a nagyerek által szabadon hagyott teret teljesen kitölti és pontosan követi a mellüreg alakját. Felszínét a mellhártya borítja.
A gázcserét végző tüdőhólyagocskák felülete összesen egy háromszobás lakás területének felel meg: kb. 90 m2. Elég hely ahhoz, hogy a több mint 300 millió tüdőhólyagocska egy életen át nap mint nap oxigént vegyen fel és szén-dioxidot adjon le.
A légzés
Ezt az életen át folyamatosan ismétlődő folyamatot több szerv és izom együttműködése hozza létre. A légzéshez elkerülhetetlen az izmok munkája, a mellkas rugalmassága, a hasüreg izmainak és a rekeszizom épsége. Ennek következtében belégzéskor a mellkas megemelkedik és kitágul. A tüdő passzív módon követi ezt a térfogatváltozást, és a lérejövő nyomáscsökkenés eredményeként levegő áramlik bele. Normális légzés esetén a kilégzés is passzív folyamat, a mellkas a felsorolt izmok ellazulása és saját rugalmassága révén tér vissza a nyugalmi helyzetbe, és fújja ki a levegőt. Az orron át belélegzett levegő a légcsövön, majd a hörgőkön át jut a tüdőbe. A hörgőkből a hörgőcskék vezetik a tüdőhólyagocskákhoz a levegőt, ahol a gázcsere végbemegy. A levegő oxigénje a léghólyagocskák falán keresztül jut a vérbe.
A légutaknak saját természetes “tisztító rendszerük” van. A hörgők felszínén apró csillószőrök fogják föl a belélegzett porszemecskéket és igyekeznek azokat a száj és az orr irányába eltávolítani. Szükség is van erre a folyamatra, hiszen a tüdő olyan szerv, amelynek belső felszíne közvetlenül érintkezik a bennünket körülvevő, sok szennyeződést tartalmazó levegővel.
Betegségek
A tüdőtágulat legtöbbször az idült hörgőgyulladás következtében alakul ki. A tüdőhólyagocskák pusztulásával nagyobb hólyagok jönnek létre, így csökken az a felszín, ahol a gázcsere végbemegy.
Tüdőgyulladást baktériumok, vírusok, gombák, különböző mérgező anyagok okozhatnak. A tünetek attól függőek, hogy milyen tényezők idézték elő. A tüdőlebenyek vagy a tüdő kisebb részei betegedhetnek meg, de a gyulladás átterjedhet a mellhártyára is.
A tuberkulózis általában a tüdőben kezdődik, és ha nem kezelik, átterjedhet más szervekre is. Az érintett szervekben gyulladásos gócok keletkeznek, a szövet szétesik, később betokolódik.
Tüdőembólia akkor alakul ki, amikor legtöbbször egy alsó végtagi vénában képződött vérrög a vérárammal a tüdőbe sodródik és ott részben vagy egészben elzár egy vagy több tüdőeret.
A tüdővizenyőnél folyadék kerül a véredényekből a tüdőhólyagocskákba és környezetükbe, ami miatt az oxigén csak nehezen vagy egyáltalán nem jut el a vérbe. Ha a tüdőhólyagocskákból kilépő levegő összegyűlik a mellhártyaüregben, és emiatt bizonyos tüdőrészek nem tudnak belégzésnél felfúvódni, légmell alakul ki.
Tüdőrák esetén egyes sejtek elpusztulnak, mások erőteljesen növekedni kezdenek. Kifejlődéséért a szennyezett levegő és a dohányzás tehető elsősorban felelőssé.
Mi a csuklás?
A rekeszizom hirtelen, akarattalan összehúzódása következtében a tüdőbe áramló levegő a hangszalagok hirtelen összezáródása miatt bennreked. Ez okozza a jellegzetes éles hangot.
Tüdőszűrés
Amíg korábban a TBC volt a legrettegettebb légúti betegség, mára a tüdőrák foglalja el ezt a helyet. A tüdőrák világszerte a leggyakoribb daganatos halálok, Magyarország különösen rossz helyet foglal el a halálozási statisztikákban. A tüdőrák egyre inkább veszélyezteti a nőket is. A probléma súlyosságát mutatja, hogy a megbetegedési és halálozási értékek közel azonosak.
A tüdőrákok jelentős hányadát a tüdőszűrő állomások fedezik fel, ám sokan nagyon későn kerülnek orvoshoz. A Nemzeti Rákellenes Programban 2006-ban közzétett adatok szerint az elmúlt időszakban a tüdőszűrő-állomásokon felfedezett eseteknek ötöde volt operálható stádiumban.
Tény: a mellkasröntgen a tüdőrákok többségét alkotó központi (centrális) tumorokat később képes kimutatni, mint a ritkábban előforduló perifériás daganatokat. Mindez nem változtat ugyanakkor azon: az idejében felismert betegeknek a túlélését rendszerint jelentősen sikerül meghosszabbítani, életminőségét javítani.
Az esetek többségében a kezdődő tüdőrák tünetmentes vagy nagyon tünetszegény. A teljes gyógyulásra csak a daganatot teljes mértékben eltávolító (radikális) műtéttel együtt van esély, a radikalitás esélye pedig csak korai stádiumokban elvégezhető műtéteknél áll fenn.
A dohányzók előszeretettel példálódznak egy-egy olyan ismerősükkel, aki cigarettázva is szép kort megélt. Ez viszont nem változtat azon a tényen: a tüdőrák mintegy 80 százalékáért egyedül a dohányzás felelős! Nem szenved mindenki halálos balesetet, aki ittasan ült a volán mögé, ám a részeg sofőröknek jóval nagyobb az esélyük erre.
A tüdőszűrés segíthet!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
K.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.