Idén állítanak üzembe a genfi székhelyű európai részecskefizikai kutatóközpontban (CERN-ben) egy nagy hadron - ütköztetőt (Large Hadron Collider:LHC), amely a világ legnagyobb működő részecskegyorsítója lesz.
És itt jön a lényeg - Ám az általa elérhető energiák még mindíg eltörpülnek majd a Természet kozmikus részecskegyorsítói mellett, amelyek akár hússzoros energiát is elérhetnek. -
Ezt állapították meg kutatók a ESA Integrál gamma-űrobszervatóriumának legújabb megfigyelései alapján, amelyek során a műhold berendezései az égbolt egyik legfényesebb röntgenforrását, az Ophiuchus galaxishalmazt vizsgálták. Kiderült, hogy a vizsgált tartomány óriási részecskegyorsítóként viselkedik, amely elképesztő energiára gyorsítja az elektronokat.
Hogyan? - Az Ophiuchus-ban jelenleg két galaxishalmaz összeolvadása zajlik, abenne lévő gáztömegek hőmérséklete meghaladja a 100 millió kelvint. Az összeolvadás során keletkező lökéshullámok ezen a túlhevített gázon haladnak keresztül. Az Integrál által megfigyelt röntgensugárzás két jelenségből eredhet. Az egyik lehetőség, hogy az elektronok a galaxishalmazok mágneses tereiben spirális pályákra kerülnek, s eközben fékezési sugárzást bocsátanak ki. A másik elképzelés szerint nagyon nagy energiájú elektronok ütköznek a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzás részecskéivel, és a röntgensugárzás ennek során keletkezik.
Az erre alapozott számítások szerint az Ophiuchus mintegy hússzor akkora energiára gyorsíthatja az elektronokat, mint amire az LHC képes.
Kissé szánalmas, de hajrá. Igaz, lassan minden felvetett teória megdőlni látszik. :)
a cikk, egyik legnemesebb és legkedvesebb újságomból származik: Élet és Tudomány
K.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.